System Zabbix jest bardzo elastyczny. Wyśmienicie sprawdza się w małych środowiskach – wymagając małych zasobów a także świetnie sprawdza się w środowiskach klasy Enterprise.

Dzięki temu, że system posiada zaawansowane algorytmy i optymalizację jest w stanie obsłużyć tysiące hostów, zapisując nawet milion parametrów na sekundę.

Distributed Monitoring – to system wielu proxy połączonych z głównym serwerem Zabbix, rozmieszczonych w zdalnych lokalizacjach. Dzięki temu obciążenie zostaje podzielona na wiele serwerów a ruch sieciowy można w bezpieczny sposób przepuścić przez firewall. Proxy może zostać uruchomione na serwerach a także na mniejszych urządzeniach takich jak NAS czy Rapsbery PI.

oddzialy

Wszystkie elementy systemu: Zabbix serwer, agent i proxy, są zoptymalizowane dla największej wydajności. Używają minimalnych zasobów CPU i pamięci. Prosty protokół sieciowy komunikacji pomiędzy serwerem a agentami jest bardzo wydajny i niesamowicie szybki. Dodatkowo aby jeszcze zwiększyć wydajność podzespołów, podsystemy używają szeregu różnych narzędzi cache.

Backup i upgrade systemu jest dosyć prosty, gdyż konfiguracja i dane zapisywane są w jednym miejscu. W niemodyfikowanym środowisku, upgrade wykonuje się automatycznie bez żadnej ingerencji programistów czy administratorów.

Bezpieczeństwo środowiska można zwiększyć używając protokołu SSL do zabezpieczenia portalu www. Serwer jak i inne programy środowiska Zabbix, działają na kontach nieuprzywilejowanych – bez konieczności prac root’a. Logowanie do systsemu można przeprowadzić w oparciu o Active Directory i SSO (Single Sign On) oparte o protokół Kerberos.

Do integracji z innymi systemami przewidziano bardzo rozbudowane API. Na rynku dostepnych jest wiele narzędzi ułatwiających komunikację z API: Ruby, Python, Perl, PHP, Java albo skrypty shell.